SEYAHAT SİGORTASI NEDİR VE NELERİ KAPSAR?

Seyahat heyecanıyla içiniz içinize sığmazken bir yandan da bilmediğiniz bir coğrafyada ya başıma bir şey gelirse korkusu sarar yüreğinizi. Aslında korkacak bir şey yok. Özellikle yurt dışı ziyaretlerinizde sizi hastalık, kaza ve eşyalarınızın kaybolmasından koruyan seyahat sigortası var. Yurt dışında hastalandınız. Aniden apandisit ameliyatı olmanız gerekti. SGK size yurt dışında herhangi bir güvence sağlamaz. Ödeyeceğiniz küçük primle sahip olacağınız seyahat sigortası tam da bu noktada devreye giriyor. Dünya hali, başınıza yurt dışında bir kaza da gelebilir. Meydana gelen hasarı karşılamaktan tutun da oluşacak hukuksal bir süreçte bile yanınızda seyahat sigortanız olacaktır. Bavulunuz kayboldu, çalındı. Üzülmemek elde olmasa da en azından maddi kayıp yaşamanın tesellisi yine seyahat sigortası olacak.

Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinizde başınıza gelebilecek hastalık, kaza, eşya kaybınız (valiz, çanta, elektronik eşya vb.) gibi durumlarda mağduriyet yaşamamınız için yapılan sigortanın adıdır seyahat sigortası. Seyahat sigortası genel olarak “vize sigortası” olarak da bilinir. Bunun temel nedeni yurt dışı seyahatlerinizde özellikle Avrupa ülkelerine seyahat etmek için almanız gereken vizenin (Schengen vizesi) ön koşulu olduğu için bu “vize sigortası” olarak adlandırılır.

Burada amaç özellikle yurt dışında karşılaşacağınız tüm olumsuz durumlara karşı sizi güvence altına almaktır. Örneğin İngiltere’ye seyahat ettiniz. Burada bir kaza ya da rahatsızlık geçirdiniz ve hastaneye yatmanız gerekti. Buradaki hastane masraflarını seyahat sigortası karşılar ve siz de maddi konuları dert etmeden tedavinizi olursunuz. Ya da gittiğiniz ülkede turist olarak yan kesicilerin temel hedefleri arasında olacağınız için çantanızı çaldırsanız uğrayacağınız maddi kayıp karşılanır. Aslında sizin yararınıza olan bu sigorta ile çok daha rahat seyahat edebilirsiniz.

Seyahat sigortasının süresi kısa olduğu için ve sadece seyahat sürenizi kapsadığı için ücreti de gayet düşüktür. Örneğin 15 günlük bir Avrupa seyahatine çıkacaksınız. Bunun için yaptırmanız gereken seyahat sigortasının bedeli yaklaşık 10 Euro’dur. Eğer 65 yaşın üstündeyseniz bu fiyat yaklaşık 15 Euro’dur. Sadece bu kadar az rakamlarla 30.000 Euro’luk teminat elde edersiniz. Yani 30.000 Euro’ya kadar hastalık, kaza veya kayıp eşyadan meydana gelecek masraflarınızı seyahat sigortanız karşılar.

Seyahat sigortanızı seyahat sürenize göre belirleyebilirsiniz. 1 haftalık, 15 günlük, 1 aylık, 2 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık gibi farklı seçeneklerden birini seçme şansına sahipsiniz. Ancak sigorta süreniz uzadıkça sigorta ücretiniz de buna bağlı olarak artar.

15 günlük standart sigorta bedeli yaklaşık 10 Euro iken 1 yıllık standart sigorta bedeli 60 Euro civarındadır. Bu rakamlar standart poliçeler için geçerlidir. Bunun yanı sıra alma istediğiniz ek hizmete göre poliçe bedeli artış gösterir. İstediğiniz teminatlara göre bedel yıllık 200 Euro’ya kadar artış gösterebilir. Mesela olası bir kaza durumunda o ülkede hukuk hizmeti almak isterseniz ya da hastanede kalma durumunuz söz konusu olduğunda yanınıza bir refakatçinin gönderilmesini talep ederseniz poliçe fiyatı artar.

Seyahat sigortanızı yapacağınız firma poliçenize neleri dahil edebileceğiniz konusunda size yardımcı olur ancak siz de poliçenizi okumayı unutmayın!

Seyahat Sigortası