NAKLİYAT SİGORTASI NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Nakliyat Sigortası bir yükün nakil yoluyla herhangi bir yerden başka bir yere taşınması durumunda hasar ve kayıpları poliçe eden sigorta türüdür. Hiç şüphesiz birçoğumuzun gözünden sakındığı eşyalar nakliyat sigortası ile bir nebze de olsa garanti altına alınır. Taşıma esnasında oluşabilecek kazalara karşı alınan bu önlem hem taşıma firması için hem de taşınan kişinin son derece yararına olur.

Nakliyat oldukça yorucu ve streslidir. Özellikle ev taşımak son derece meşakkatli ve özen isteyen dikkat edilmesi gereken bir iştir. Taşınan kişilerin günlerce uğraşarak yaptıkları işleri nakliyat firması bir gün içinde halleder. Taşınacak olan eşyaları ambalajlama teknikleri ve paketlemeyle yaptıkları için kişilerin eşyaları hiçbir zarar görmez.

Nakliye firmasının bilinçli ve uzman bir ekipmana sahip olduğunu bilmek gerekir. Bunun dışında nakliyat firmasından kaynaklı problemlerde mağdur olmamak adına sigorta işlemlerinin yapılması gerekir. Firmaların geçmiş referanslarına bakarak da bilgi sahibi olunabilir, aksi halde eşyalarınızı teslim ettiğiniz firmalardan kaynaklanan birçok problemle karşı karşıya kalmakla beraber mağdur edilme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Teminat kapsamı, taşıma aracı, sefer sayısı, malın cinsi, ambalajı ve taşıma biçimi ile fiyatlandırılır.

Emtİa nakliyat sigortaları; herhangi bir eşyanın bir yerden başka bir yere taşınma esnasında uğrayabileceği hasarları karşılayan bir çeşit sigorta türüdür. Kıymet nakli sigortaları; özel ve tüzel kişilere ait olan genellikle bankaların muhafaza altında tuttukları evrak, hisse senedi, tahvil ve paraların zırhlı araçla memur gözetiminde nakliyatı üstlenen kuruluş tarafından bir yerden başka bir yere nakil esnasında oluşabilecek kayıpları güvence altına alır. Navlun sigortaları; deniz yolu ile taşınan ve emtİa için ödenen sigorta sözleşmesi idi.