İŞYERİ SİGORTASI NEDİR VE NELERİ KAPSAR?

İş yeri sigortası; iş yerinizi deprem, sel, terör, hırsızlık, yangın gibi zorlu durumlarda koruma altına alan ve zararlarınızı karşılayan sigorta türüdür. Bu sigorta türünün genel şartları ve kapsamı sigorta şirketlerinin belirlediği maddelere göre değişiklik gösterir. Ancak sigortanızın kapsamını küçük ek ücretler ödeyerek arttırıp ek teminat hakları edinmeniz mümkündür. İş yeri sigortalarının poliçe tutarları, firmanızın sahip olduğu risklere göre belirlenir. İşte iş yeri sigortası hakkında bilmek isteyeceğiniz detaylar… 

İş yeri sigortalarının kapsamları sigorta firmalarına göre değişir. Ancak genel olarak hemen her sigorta firmasında bulunan temel teminat maddeleri mevcuttur. Yangın, yıldırım ve infilak, deprem, grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler, terör, hırsızlık, sel ve su olayları teminatlardan bazılarıdır. Bunlara ek olarak genel kapsama dahil olan diğer maddeler ise şöyledir:

  • Hava ve kara taşıtları çarpması,
  • Duman, dolu, fırtına, yer kayması, kar ağırlığı,
  • Kira kaybı, hukuksal koruma, iş durması, 
  • Yangın mali sorumluluk, alternatif iş yeri masrafları, 
  • Enkaz kaldırma masrafları,
  • Binaya sabit kıymetlerin hırsızlığı. 

Yukarıdaki durumlardan herhangi biriyle karşılaştığınızda, küçük bedellerle yaptırdığınız iş yeri sigortanız olaydan doğan zararlarınızı poliçenizin teminatları doğrultusunda karşılar. Bu tür olması muhtemel kaza ve olumsuzluklardan en az hasarla çıkmanızı sağlar. İş yeri sigortaları yukarıdaki teminat maddelerinden çok daha fazlasına karşı koruma altında olmanızı da sağlayabilir. Örneğin; cam kırılması, taşınan para, emniyeti suistimal, 3.şahıs sorumluluk, iş veren sorumluluk, ferdi kaza, makine ve elektronik cihazların masrafları gibi harici teminatlardan herhangi biri sigortanıza ek ücret karşılığında eklenebilir. 

İş yeri sigortalarının genel şartları çoğunlukla sigorta yaptığınız firmanın sözleşmesinde maddeler hâlinde belirtilir. Genel şartlar arasında sigortanızın kapsamını belirten teminat maddeleri yer alır. Sigortanız süresince hangi durumlara karşı teminatlar verileceği ve ek olarak edindiğiniz teminat maddeleri belirtilir. Toplamda alınabilecek teminat tutarı da sözleşmenin bu bölümünde yer almaktadır. Poliçenizdeki teminat dışı haller, ödenecek prim tutarlarının yüzdeleri ve cayma hakkı gibi konular hakkında uygulanan prosedürler genel şartlar arasındadır. 

İş yeri sigortası; iş yerinizin, çalışanlarınızın ve sizin tehlikelere karşı güvence altında olmanızı sağlar. İş yerinizde bulunan mal varlıklarınızın korunduğu gibi tesisat , elektrik , cam ve anahlar işlerinizle ilgili de 7/24 asistans hizmetlerinden faydalanma şansınız da bulunacaktır.