SEYAHAT SİGORTALARI HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

SEYAHAT SİGORTALARI HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Seyahat Sigortası Nedir ve Neden Gereklidir?

Seyahatiniz boyunca başınıza gelebilecek hırsızlık, sağlık sorunları, bagaj kaybı gibi sorunlara karşı sizi güvence altına alan sigorta türü Seyahat Sigortasıdır. Hem yurt içi seyahatleriniz için hem de yurt dışı seyahatleriniz için sigorta yaptırabilirsiniz. Vize başvurularında çoğu zaman şart konulan seyahat sigortası hakkında daha detaylı bilgilere gelin birlikte bakalım.

 

Seyahat Sigortası Seyahatiniz Boyunca Her An Her Şeyden Sorumlu değildir.

Sigortanız olması seyahatiniz boyunca karşılaşacağınız her hasarın karşılanacağı anlamına gelmez. Sigorta masrafları ödeyip ödemeyeceğine karar vermeden önce uzmanlar vuku bulan olayın nasıl gerçekleştiğini inceler. Mesela, yapmanın yasak olduğu bir şeyi yapmış olmanız; yüzmenin yasak olduğu bir saatte denize ya da havuza girmeniz, riskli ve tehlikeli hareketlerde bulunmanız sigorta şirketinin ödemeyi reddetmesiyle sonuçlanabilir. Böyle bir olay yaşamanız durumunda bütün masrafları sizin karşılamanız gerekecektir. Kötü bir sürprizle karşılaşmamak için hangi durumlarda sigorta kapsamının dışına çıktığınızı seyahat sigortası yaptırırken mutlaka bir göz atın deriz.

 

Seyahat Sigortası Neleri Kapsamaz?

Bazı özel şartlar farklı sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterse de genellikle sigorta kapsamı benzerdir. Aşağıdaki durumlar ise seyahat sağlık sigortası kapsamına genellikle girmez:

Motorsiklet ya da motoru olan bir bisiklet kullanmanız durumunda
Avcılık faaliyetine girdiyseniz; açık denizde balık tutma ya da vahşi hayvan avlama girişiminde bulunduysanız
Yolcu olmadığınız bir şekilde uçuş yaptıysanız sigorta kapsamı dışına çıkmışsınız demektir.
Bunların yanı sıra bazı sporlar da sigorta kapsamı dışına çıkmanıza sebep olacaktır. Basket, futbol, güreş, halter, polo, cirit atma, binicilik, yelken sporları gibi riskli sporları seyahatiniz boyunca yapmamanız gerekmektedir. Tehlikeli jimnastik ve profesyonel spor hareketleri sigorta kapsamı dışına çıkmanıza sebep olacak hareketlerdir. Son olarak buz üzerinde yaptığınız sporlar (kayak, hokey vb.) ve dağcılık gibi riskli faaliyetler sigorta kapsamı dışındadır fakat kayak teminatı ek prim ile poliçelere eklenebilmektedir.

 

Seyahat Sigortası Yaptırın

Seyahat çıkmak yanında ne yazık ki birçok riski de beraberinde getirir. Konakladığınız oteller, seyahat edeceğiniz ulaşım araçlarında oluşacak kazalar, bagaj kayıpları, hırsızlıklar, olası sağlık sorunları, cenazeler, tıbbi giderler vb. seyahat sigortası kapsamına girer. En uygun ve avantajlı seyahat sigortası teklifleri için bize ulaşın.