Kasko sigortası nedir? Ne işe yarar?

KASKO SİGORTASI NEDİR? NE İŞE YARAR?

Kasko sigortası aracın yanması, çalınması ya da kaza sonucu oluşabilecek herhangi bir durumda sizi güvence altına alır. Zorunlu trafik sigortasıyla ilgili fark da işte burada başlıyor. Trafik sigortası, sadece üçüncü kişilere verilen zararları karşılamakta olup, sizin aracınızın hasarını ödemez.

Kasko Alırken Bunları Unutun!

Pek çok kişi kasko poliçelerinin içeriği ve teminat kapsamı konusunda çok bilgili olmadığı için seçim esnasında da yanlış yönlendirmelere maruz kalmaktadır. Poliçe alırken en çok düşülen hatalar:

– Fiyat öncelikli değerlendirmek

– Araştırma yapmadan ilk karşınıza çıkanı almak

– Bir yakınımızın çalıştığı veya temsilcisi olduğu şirket ise hiç düşünmeden kaskomuzu yaptırmaktır.

Kasko Poliçesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

En ucuz poliçe, en ekonomik poliçe değildir; benzer şekilde en pahalı poliçe de en çok güvence veren poliçe değildir. Poliçenizi alırken aşağıdaki noktalara dikkat ederseniz, bütçenize ve aracınıza en uygun poliçeyi alabilirsiniz.

– Sigorta poliçeniz mutlaka araç kasko bedeline göre düzenlenmiş olması gerekir.

– Daha önce hasarınız yoksa, hasarsızlık indiriminin uygulanmış olması gerekir.

– Anlaşmalı araç servis ağının genişliğine dikkat etmek gerekir.

– Özel şartlarda yer alan mini hasar kapsamı iyi değerlendirilmelidir.

– Ferdi Kaza teminatlarının içeriği ve limitleri karşılaştırılmalıdır.

– Ödeme seçeneklerinin esnekliği ve ödeme planının sigortalı tarafından belirlenebilmesi, anlaşmalı kredi kartlarına taksit seçenekleri göz önünde bulundurulmalı.

– Satın almadan önce poliçenin genel ve özel şartları ile teminatlar mutlaka kontrol edilmelidir.

Kasko poliçenizi almadan önce konunun uzmanlarından doğru bilgi almak kritik önem taşır. En uygun kasko poliçesini bulmak için 0 850 840 20 50 Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak 7/24 destek alabilirsiniz.

KASKO SİGORTASI HANGİ RİSKLERİ KAPSAR?

sorusunun cevapları, kasko ürünlerinin kapsamına göre değişebilir. Kasko sigortası yaptırmadan önce teminatları iyi araştırarak isteğinize uygun bir poliçe satın almanızda fayda var.

Enflasyon teminatı

Olası bir hasarda sigortalı aracın değerinin enflasyona karşı korunmasını sağlar.

Deprem ve yanardağ püskürmesi teminatı

Deprem ve yanardağ püskürmesi sonucu sigortalı araçta oluşabilecek hasarlar teminat altına alınır.

Terör teminatı

Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ile bunları önlemek ve etkileri azaltmak üzere yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda oluşabilecek zararlar güvence altına alınır.

Sel ve su baskını teminatı

Sel ve su baskını ile meydana gelen zararlar bu teminat kapsamında ödenir. Son yaşadığımız sel felaketinde mağdur duruma düşen kaskolu araç sahiplerinin poliçelerinde bu teminatın olmaması halinde oluşan zararları sigorta şirketince maalesef karşılanmamaktadır. Bu nedenle bu güvencenin alınması çok önemlidir.

Ferdi kaza teminatı

Çok küçük bir prim ile vefat ve kalıcı sakatlığa karşı araçta bulunan şoför ve yolcuları güvence altına alır. Bir kaza sonucunda araçta bulunanların vefat etmeleri halinde kanuni varislerine, kalıcı sakat kalmaları halinde ise kendilerine poliçede yazılı limitlerle tazminat ödenir.

Ferdi kaza deprem teminatı

Deprem sonucu araçta bulunan yolcuların vefat etmeleri durumunda kanuni varislerine, kalıcı sakat kalmaları durumunda kendilerine tazminat ödenir.

İhtiyari mali mesuliyet teminatı

Sigortalı aracın sahibine düşen hukuki sorumluluk karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası (trafik sigortası) limitlerini aşıyorsa yani bir kaza durumunda 3. şahıslara verilebilecek zararlar zorunlu trafik sigortası limitlerini aşıyorsa bunun üzerinde kalan kısım için poliçede yazılı limitler dahilinde ilave güvence sağlar.

Hukuksal yardım teminatı

Bir kaza sonucu araca bağlı veya sürücüden kaynaklanan uyuşmazlıklardan doğan hukuki giderleri karşılar. Limitler dahilinde bütün işlemlerin masraflarını ve sürücünün geçici olarak serbest bırakılabilmesi için kefalet ücretini borç olarak öder.

Eskime payı düşmeme teminatı

Aracın hasar sebebiyle tamir edilmesi sırasında değiştirilen hasarlı parçalarının yerine yenilerinin sigortalı tarafından herhangi bir ek prim ödenmeden takılmasını sağlar. Teminat alınmaz ise aracın yaşı ile orantılı olarak hasar tazminatından kesinti yapılır.

Kullanım kaybı teminatı

Aracın bir hasar sonucu kullanılamadığı hallerde şehir içi taksi ve kiralık araç gibi ulaşım giderleri limitler dahilinde karşılanır.

Yardım hizmet paketi teminatı

Elektrik arızası, mekanik arıza, yangın, hırsızlık veya kaza sonucu sigortalı aracın hareket edememesi ile araç ve içindeki tüm yolcuların kaza sonucu gerekli yardım hizmetlerini alabilmeleri bu güvence ile mümkündür.

Hasar ikame teminatı

Aracın bir zarara uğraması sonucunda ödenen hasar tutarı kadar sigorta bedeli düşer ve sigorta eksik bedel üzerinden devam eder. Örneğin, 20.000 TL üzerinden sigortalı aracınızın 3.000 TL hasarı olduğunda poliçe 17.000 TL bedel üzerinden devam edecektir. Poliçenin aracın eski değeri üzerinden devam edebilmesi için hasar ikame zeylinin yapılması gerekmektedir. Bu teminatın alınması halinde zeyil yaptırmak gerekmez ve hasar durumunda sigorta bedeli tazminat bedeli kadar azalmaz.

Alevsiz yangın teminatı

Sigortalı araçta sigara ve benzeri maddelerin koltuk ile döşeme gibi araç içindeki ekipmana teması meydana geldiğinde yangın dışında oluşan zararlar bu güvence kapsamında karşılanır.

Kilit sistemi teminatı

Araç anahtarının poliçede belirtilen haller sonucunda ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması, çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek ziya ve hasarları ile kaybolan ve çalınan anahtarlar dolayısıyla aracın kilit mekanizmasının değiştirilmesi masrafları bu teminatla güvence altına alınır.

Yurtdışı teminatı

Sigortalı aracın yurt dışında poliçe kapsamı dahilinde meydana gelen zararları bu güvence ile karşılanır.

Kasko sigortası yaptırarak, aracınızın başına gelebilecek kaza ve hasar risklerine karşı önlem alabilirsiniz. Aracınızda oluşan hasar masraflarını kendi cebinizden ödemek yerine kasko poliçeniz ödesin, yüksek maliyetlerden bütçeniz korunsun!

Trafik Sigortası