YAŞ SEBZE VE MEYVE İHRACATI NASIL YAPILIR?

2020 yılı yaş meyve sebze ihracatı rakamları incelendiğinde ilk 3 aya içinde narenciye de dahil olmak üzere yaş sebze meyve ihracatının 637 milyon 733 bin 316 TL gelir getirdiği görülüyor. Dünya’da en son görülen salgın hastalık nedeni ile bütün sektörlerde ihracat gerileme kaydederken yaş meyve sebze ihracatında artış gözlenmiştir.

Bunun bir sebebinin de küresel bazda insanların bağışıklık sistemi daha çok önem vermesi ve sağlıklı beslenmeye eğilimin artması olarak da gözlenebilir.

Türkiye’den ihraç edilen yaş sebze meyve daima Dünya pazarlarında tercih edilen ürünlerdir. B avantajında kullanılması gereklidir. Ayrıca bu kadar ciddi bir döviz girdisi sağlayan sektörler ihmal edilmemeli geliştirilmelidir.

Neden Yaş Meyve Sebze İhracatı Yapılmalı?

Yaş meyve sebze Türkiye için Dünya pazarında önemli bir alandır. Bu alandaki yerin muhafaza edilmesi döviz bakımından önemli miktarda kazanç sağlanması için yaş sebze meyve ihracatı yapılmalıdır.

Ayrıca Dünya’da organik tarım yapılabilen alanların azalması su kaynaklarının sınırlanmış olması yaş sebze meyve üretimini hızla sınırlamaya doğru götürmektedir. Bu sebeplerden dolayı da yaş sebze meyve ihracat alanı gözden kaçırılmaması gereken karlı bir dış ticaret sahasıdır.

Yaş Meyve Sebzeyi Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yaş sebze meyve ürün özellikleri nedeniyle olabilecek en kısa sürede satışının yapılması istenen ürünlerdir. Bozulma tehlikesi olması saklama koşullarında özel şartlar gerektirir. Aynı zorluk nakliye sırasında da baş gösterir.

Nakliye ve depolama için sağlanması gereken her özel şart özel bir ek maliyet kalemi anlamına gelmektedir.

Yurtiçinde satışta mesafenin kısa olması bu konudaki zorluğu bir miktar azaltır.  Yurtdışına satışta ürün özelliği önemli bir hassasiyet konusudur. 

Yurtdışına satış olabilecek en üst düzeyde kar marjını garanti ederse de, ihracat bilinmezi çok olan son derce riskli bir saha olduğu için bütün faktörler göz önüne alınarak satış stratejileri doğru olarak belirlenmelidir.

Yaş meyve sebze yurtdışına satışta karşılaşılan bir başka önemli zorluk da bu alanda yasal yönetmeliklerle belirlene kalite kriterlerinin çok detaylı olmasıdır. Yurtiçinde satış bu anlamda da daha kolaydır.

Fakat her marka yurtiçi satışta belli bir düzeye geldikten sonra, yurtdışına açılmalı ve ihracat yolu ile markasını küreselleştirmelidir.

Yaş Meyve Sebze İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Yaş meyve sebze ihracatı yapılırken satışı yapılacak ülkenin alıcı profili, halkın ürün türü tercihi, kalite tercihi, ekonomik koşulları, kültürel alışkanlıkları, ilgili ülkenin para birimi ihracat yapılacak ülkenin iklim koşulları, yerel saat farkı iyice araştırılmalı ve hataya yer vermeyecek bir ihracat planı hazırlanmalıdır. 

Eğer bu çalışma geleneksel yöntemlerle yerinde yapılırsa, çok uzun bir ön çalışma süresi gerekir hem de yukarıda da belirtildiği gibi yaş sebze meyvenin uzun mesafede nakliyesinin yapıldıktan sonra uzun süre soğuk hava depolarında tutulması gereklidir. Bütün bunlar çok yüksek maliyetlere sebep olur.

Bu kadar yüksek maliyetler karşılansa bile hiçbir zaman dijital pazarlamanı sağladığı kadar büyük bir tüketici kitlesi ile alışveriş iletişimine geçilmesi mümkün değildir. Yani geleneksel pazarlamanın hem maliyetli olması, hem de internet üzerinden yürütülen pazarlama sonuçları kadar iyi sonuç vermeyeceğinden yaş meyve sebze ihracatı dijital pazarlama yöntemleri tercih edilmektedir.

Dijital Pazarlama İle Yaş Meyve Sebze Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama özellikle yaş meyve sebze gibi bozulması mümkün riskli ürünler için daha da avantajlı bir platformdur. Dijital pazarlama sayesinde alışverişler internet üzerinde yapıldıktan sonra ürünler tek bir nakliye ve nispeten daha kısa bir depolama süresinden sonra direk olarak teslimat işlemine geçilir.

Bu durum hem maliyet, hem de firmanın marka itibarı açısından olumlu sonuçlara yol açar. Dijital pazarlama internetin eşsiz gücü sayesinde aynı anda çok sayıda müşteri ile birebir temas edilmesini sağlar. Bu da çok ihracat konusunda çok önemli bir avantajdır. 

NAKLİYAT SİGORTASI