EV ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Ev Seçiminin Yapılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ev Bütçenizi Net Olarak Belirleyin
 • Aklınıza Yatan Tüm Ev Seçeneklerini Ön Elemeden Geçirin
 • Almak İstediğiniz Evde Aracı Olup Olmadığını Kontrol Edin
 • Evin Krediye Uygunluk Şartlarını Araştırın
 • İstenilen Fiyat ile Piyasa Değerini Kıyaslayın
 • Evin Üzerinde İpotek veya Haciz Kaydı Olup Olmadığını Sorun
 • Evin Boyası Yeni Yapıldıysa Rutubet Olup Olmadığına Dikkat Edin
 • Ulaşım Seçeneklerini ve Sosyal Alanlara Yakınlığını Değerlendirin
 • Apartman Düzeni ve Komşuluk İlişkilerini Araştırın
 • Alınacak Evde Kiracı Varsa Kira Sözleşmesi Şartlarını Değerlendirin 

Konut Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bankaların Kredi Seçeneklerini Karşılaştırın
 • Ödeme Planınızı Kendi Bütçenize Göre Oluşturun
 • Alınan Dosya ve Sigorta Masrafı Detaylarını Öğrenin
 • Kredi Kartı, Otomatik Ödeme Talimatı Verme Gibi Yan Ürünleri Sorun

Tapu İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Gerekli Evraklarınız Hazır Olarak Gidin
 • Evi Tapuya Aldığınız Fiyat Üzerinden Beyan Edin
 • Tapu Harcının Kim Tarafından Ödeneceğini Önden Konuşun

Ev Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ev Bütçenizi Net Olarak Belirleyin

  Ev araması başlangıcında bütçenizi doğru belirlemeniz, boşuna vakit kaybetmeme ve genellikle uzun süren bu süreçte enerjinizi tüketmemeniz açısından önemli. Bütçe belirlenmesindeki en önemli detaylardan biri de gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi yaklaşık olarak belirlemenizdir. 

 • Aklınıza Yatan Tüm Ev Seçeneklerini Ön Elemeden Geçirin

  Konut alımı nispeten geri dönüşü zor bir süreçtir. Bundan dolayı karar vermeden önce tüm uygun ev seçeneklerini bir ön değerlendirmeden geçirmeniz, ileride pişman olmamak açısından önemli. Hızlı bir ön değerlendirme için temel alabileceğiniz ev ölçütleri:

  1. Bulunduğu konum, 
  2. Fiyatı,
  3. Büyüklüğü,
  4. Bulunduğu katı,
  5. Ulaşım imkânları, 
  6. Satış işleminde emlakçının olup olmadığı,

  Ayrıca bu listeyi tercihleriniz doğrultusunda daha genişleterek, size uygun ev seçeneklerini çok daha fazla daraltabilirsiniz.

 • Almak İstediğiniz Evde Aracı Olup Olmadığını Kontrol Edin

  Almak istediğiniz gayrimenkulün değerine göre emlak ofisleri yasal olarak %2 + KDV şeklinde hem alıcıdan hem de satıcıdan komisyon talep edebiliyor. Ödenecek komisyon oranının nispeten yüksek olması ev alımı sırasında yapacağınız diğer masraflarla birlikte bütçenizi zorlayabilir. Bunun için ev araması sırasında ya sahibinden bir ev bakmanız ya da emlakçı komisyonunu da hesaba katmanız gerekiyor.

 • Evin Krediye Uygunluk Şartlarını Araştırın

  Bu süreçte krediye uygun olmayan bir ev için çaba harcamak, zaman kaybının yanında bu durumu bankaya ekspertiz ücreti ödedikten sonra öğrenmeniz durumunda, ekspertiz ücreti iade edilmediği için nakit kaybı yaşamanıza da neden olur.

  Temel olarak krediye uygun evin taşıması gereken özellikler: 

  1. Evin kat irtifakı veya mülkiyeti olmalı,
  2. Yeni yapılan bir konut ise çoğu banka için en az %80 oranında tamamlanmalı,
  3. Sonradan evin projesine aykırı değişiklik yapılmamış olmalı,
  4. Ev tapusunda niteliği “mesken” olarak geçmeli ve kullanılmalı,
  5. Evin tapusu hisseli ise tüm hissedarlar paylarının satışını yapmalı, 
  6. Alım yapılacak kişinin, anne, baba, kardeş ve kardeş çocukları olmaması gerekli.

  Ayrıca anne ve babanızın kardeşleri ile eşlerinden alım yapmanız durumunda dahi bankalar talebi muvazaalı işlem (şüpheli işlem) kapsamında ret edebilir.

 • İstenilen Fiyat ile Piyasa Değerini Kıyaslayın

  Evin fiyatını tam olarak belirlemek kolay bir işlem olmamakla birlikte, ekspertiz firmalarının da kullandığı “muadili ev” ve “kira fiyatlarına” göre ev değeri belirleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.  

  Muadili ev yöntemi, aynı konum, metrekare ve katta yer alan bütün konutların fiyatlarının ortalaması alınarak yapılır. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise muadili evin benzer bir konumda olmasıdır.

  Kira bedeli yöntemi ise almak istediğiniz evin muadillerinin kira fiyatı ortalamasının 215 ile çarpılması sonucunda ev fiyatının bulunmasıdır. Bu işlemdeki 215 sayısı, son yıllarda yapılan hesaplamalarda kira yatırımının yaklaşık geri dönüşüm süresi olarak kabul edilir.

  Bu iki yöntemi ayrı ayrı uygulayıp çıkan fiyatların ortalamasını almanız durumunda, daha sağlıklı bir ev fiyatlaması yapmış olursunuz.

 • Evin Üzerinde İpotek veya Haciz Kaydı Olup Olmadığını Sorun

  Alınmak istediğiniz evin üzerinden haciz kaydı olması durumunda, haciz kalkmadığı sürece kredili ya da kredisiz olarak hiçbir şekilde evin tapusunu almanız mümkün değil. Evin ipotekli olması durumda ise ipoteği kabul ettiğiniz sürece tapuyu üzerinize alabilirsiniz. Ancak banka ipoteği haricinde, şahıs veya kurum ipoteği olması durumunda konut kredisi kullanmazsınız.

 • Evin Boyası Yeni Yapıldıysa Rutubet Olup Olmadığına Dikkat Edin

  Yeni konut alımlarında sıklıkla şikâyet edilen konuların başında evin rutubet alması gelir. Özellikle evin boyasının yeni yapılması durumunda evin rutubet alıp almadığını anlamak güç olmakla birlikte, ev dış yalıtımından incelenmesi durumunda fikir edinme şansınız mevcut. Eğer evin rutubet alma ihtimali varsa, bir uzmanın incelemesi faydalı olacaktır. Çünkü rutubet alan evin rutubetini kesmek, çoğu zaman fazlaca masraf yapmanıza neden olur.

 • Ulaşım Seçeneklerini ve Sosyal Alanlara Yakınlığını Değerlendirin

  Ulaşım seçenekleri veya projelerine almak istediğiniz evin yakın olması, özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için yaşam kalitesini büyük oranda arttıran ve evin ileride değerlenmesindeki en önemli unsurların başında gelir. Ulaşım seçenekleri yanında, okul, hastane, park, vb. alanlara yakınlık ise eve artı değer katan ve zaman tasarrufu yapmanızı sağlayan ek değerlerdir. 

 • Apartman Düzeni ve Komşuluk İlişkilerini Araştırın

  Apartmanın ortak alanlarının yönetiminin iyi yapılması ve komşuluk ilişkilerin düzenli olması, alınacak evde yaşam kalitesine arttırmak adına önemli bir etken olarak kabul edilir. Hatta bazı durumlarda ev satışı sadece komşuluk ilişkilerinin iyi olmamasından bile kaynaklanır. Bunun için eve karar vermeden önce apartman sakinleri ile konuşmanız faydası olur.

 • Alınacak Evde Kiracı Varsa Kira Sözleşmesi Şartlarını Değerlendirin

  Almak istediğiniz evde kiracı oturuyorsa, mevcut -kira sözleşmesi şartlarını incelemeniz ve bu doğrultuda karar vermeniz büyük önem taşır. Çünkü evi satın aldığınızda sözlü olarak bile yapılsa kira sözleşmesini de yasal olarak aynı şartlar ile devir almış olursunuz. Yani sözleşme bitimine kadar zam yapmaz ve şartları kiracı kabul etmediği sürece değiştiremezsiniz. Ayrıca kira sözleşmesi devam eden kiracıyı çıkarmak istemeniz durumunda, yeni ev bulması için yasal olarak 6 ay gibi bir süre tanımanızda gerekli.

Konut Kredisi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konut kredisi başvurunuzu yaparken, başvuru yaptığınız bankanızda sigorta masrafları ve konut kredisi ile bağlantılı olarak zorunlu tutulan diğer ürünler ve bu ürünlerin masrafları hakkında bilgi istemeniz, mümkünse yazılı olarak almanız sizin yararınıza olacaktır…

Bankaların Kredi Seçeneklerini Karşılaştırın

Herhangi bir bankaya başvurmadan önce bankaların kredi tekliflerini karşılaştırmanız ciddi kazançlar elde etmenizi sağlar. Örneğin 100 bin TL 10 yıl vade için toplam kredi maliyetinde en düşük ve en yüksek konut kredisi teklifi arasından ortalama %15’lik (yaklaşık 23 bin TL) bir fark bulunuyor. 

Öte yandan bu karşılaştırma işlemini faiz oranı üzerinden değil, kredi için katlanılan tüm masrafların faiz oranına dâhil edilerek hesaplandığı “kredi maliyet oranı” üzerinden yapmanız daha doğru bir karşılaştırma sonucu verir.  

Ödeme Planınızı Kendi Bütçenize Göre Oluşturun

Bütçenize uygun bir kredi ödeme planı seçmeniz, aslında ödemelerinizin düzenli olması açısından en önemli etkenlerin başında gelir. Ödeme planı genel olarak aylık sabit ödemeli olarak seçilse de aslında artan, azalan ve belirli şartlar ile tamamen kişiye özel olarak da bankaların çoğunluğu tarafından oluşturulabiliyor. 

Alınan Dosya ve Sigorta Masrafı Detaylarını Öğrenin

Yasal olarak kullanılan kredinin binde 5’i oranında dosya masrafı alınabiliyor. Ancak üçüncü kişi ve kurumlara bankalar tarafından ödenen ekspertiz, ipotek ve sigorta masrafı gibi masraflar, dosya masrafı içerisine yasal olarak katılmıyor. Bu süreçte özellikle sigorta masrafları bankalarda çok farklı ve bazı durumlarda yüksek çıkabiliyor. Bunun için bankaya başvurmadan önce bu sigorta masraflarını incelemenizde fayda var. 

Kredi Kartı Alma, Otomatik Ödeme Talimatı Verme Gibi Yan Ürünleri Sorun

Masraf kalemi olmamakla birlikte, bankalar konut kredisi yanından sizden ek birkaç ürün veya hizmet almanızı talep edebilir. Bu ek ürün ve hizmetler genellikle kredi kartı almanız, faturaların otomatik ödeme talimatlarını kendilerine taşımanız yönünde oluyor. Bu istekleri kabul etmemeniz durumunda ise size başta sunmuş oldukları faiz oranını birkaç baz puan arttırma yoluna gidilebiliyor. 

DASK VE KONUT SİGORTASI